Pořiďte si na terasu bonsaje
- Podrobnosti
3.4.2017
Lidé si myslí, že jsou bonsaje určitým typem rostlin. Není to však pravda, jde pouze o specifické pěstování rostlin, které zvládne i začátečník.
Styly bonsají
Bonsaje můžete pěstovat doma i na terase. Na zahradě mohou bonsaje připomínat staré stromy, které mají silný kmen a košatou korunu. Další stromy mohou mít obnažené kořeny a připomínat rostliny na březích řek a v blízkosti moří.
Dělení bonsají
Bonsaje lze podle tvarování kmene rozdělit do pěti stylů:
- vzpřímený
- lehce zvlněné kmeny
- výrazně zešikmený kmen
- kaskádový
- polokaskádový
Bonsaje do bytu či na terasu
Bonsaje se dělí na pokojové a venkovní. Typické jsou venkovní bonsaje - borovice. Je upravována tak, aby dorůstala pouze malých rozměrů. Na dřevěné terase či na balkoně, můžete pěstovat všechny stromy, které najdete růst u nás. Můžete si udělat bonsaj ze smrku, jalovce, dubu a dalších stromů.
Bonsaje pro začátečníky
Pokud jste začátečník, který si chce vypěstovat na zastřešené terase, by měl začít ideálně s habrem. Ten má rád polostín. Pro slunné stanoviště můžete vybrat jilm nebo borovici. Nemáte-li možnost dopřát bonsajům dostatek slunce, raději je nezačínejte pěstovat vůbec. Venkovní bonsaje nedávejte na zimu do bytu.
Pouze je řádně zazimujte. Bonsaje do interiéru můžete dělat z fíkusu, pelargonií, ibišku, myrty, atd. Mnohé druhy můžete dát v létě ven, v zimě vrátit do bytu. Bonsaje vyžadují dostatek světla a pravidelnou zálivku. Je vhodné umístit je na okenní parapet nebo na schody na terase, kde celý den svítí sluníčko. Nezapomeňte na dostatek hnojiva, které dodá bonsajům dostatek živin.